VODOVOD-OSIJEK d.o.o. dovršio integraciju 5 susjednih vodovoda Osječkom vodovodu pripojili su se vodovodi Valpova, Belišća, Donjeg Miholjca, Darde i Čepina
VODOVOD-OSIJEK d.o.o. dovršio integraciju 5 susjednih vodovoda
Osječkom vodovodu pripojili su se vodovodi Valpova, Belišća, Donjeg Miholjca, Darde i Čepina
Reforma vodno-komunalnog sektora u Republici Hrvatskoj nalazi se u fazi provođenja ustrojavanja jedinstvenih javnih isporučitelja vodnih usluga (dalje: JJIVU) na svim uslužnim područjima. Naime, Zakonom o vodnim uslugama (NN broj 66/19, dalje: ZOVU) uređen je institucionalni okvir za pružanje vodnih usluga, cijena vodnih usluga, pravni položaj i održivo poslovanje isporučitelja vodnih usluga te druga pitanja povezana uz pružanje vodnih usluga. Osobito je značajna odredba kojom se propisuje uspostava uslužnih područja i provedba načela „jedan isporučitelj na jednom uslužnom području“ kao jedan od ciljeva reforme, usmjeren jačanju provedbenih i investicijskih kapaciteta JJIVU-a te poboljšanju financijske i tehničke samo održivosti JJIVU-a. Uspješnim završetkom procesa okrupnjavanja isporučitelja vodnih usluga formirat će se 41 uslužno područje s 41 javnim isporučiteljem vodnih usluga. Umjesto dosadašnjih 190, završetkom procesa okrupnjavanja, Republika Hrvatska imat će 41 javnog isporučitelja vodnih usluga.
Uslužno područje 8 obuhvaća gradove: Belišće, Donji Miholjac, Osijek i Valpovo te općine Antunovac, Bizovac, Bilje, Čepin, Darda, Erdut, Ernestinovo, Jagodnjak, Koška, Magadenovac, Marijanci, Petrijevci, Viljevo, Vladislavci i Vuka u Osječko-baranjskoj županiji, a kao društvo preuzimatelj određen je VODOVOD-OSIJEK d.o.o. iz Osijeka. Postojeći javni isporučitelji vodnih usluga na uslužnom području 8 koji su se bili dužni pripojiti društvu VODOVOD-OSIJEK d.o.o. kao društvu preuzimatelju su: Urednost d.o.o. Čepin, Vodoopskrba d.o.o. iz Darde, DVORAC d.o.o. iz Valpova, Hidrobel d.o.o. iz Belišća i MIHOLJAČKI VODOVOD d.o.o. iz Donjeg Miholjca. Upisom pripajanja u sudski registar članovi pripojenih društava postali su članovima VODOVOD-OSIJEK d.o.o. kao društva preuzimatelja. Upisu pripajanja u sudski registar prethodila je pravna procedura u sklopu koje su sva gradska i općinska vijeća jedinica lokalne samouprave (dalje: JLS) koje se nalaze na uslužnom području 8 morala donijeti Odluke o davanju ovlasti zakonskom predstavniku JLS da prihvati predloženo pripajanje i s tim u svezi ostale odluke na sjednici JJIVU. Konstituirajućoj sjednici Skupštine budućeg jedinstvenog javnog isporučitelja vodnih usluga, prethodile su i Skupštine društava koja sudjeluju u pripajanju. Iste su donijele odluke o davanju suglasnosti na Ugovor o pripajanju.
Upis pripajanja u sudskom registru proveden je 10. prosinca 2024., a objavljen 11. prosinca 2024. čime je postupak pripajanja formalno priveden kraju. Slijedi ishođenje licence temeljem koje će VODOVOD-OSIJEK d.o.o. steći status jedinstvenog javnog isporučitelja vodnih usluga na uslužnom području broj 8.
O važnosti, opsegu i kompleksnosti postupka pripajanja najbolje govore brojčani pokazatelji. Umjesto dosadašnjih 770 km vodovodne mreže i 485 km kanalizacijske mreže VODOVOD-OSIJEK d.o.o. kao jedinstveni javni isporučitelj na uslužnom području 8 upravljat će s 1673 km vodoopskrbne i 688 km kanalizacijske mreže. Broj vodovodnih priključaka povećat će se s dosadašnjih 31903 na 57070. Broj kanalizacijskih priključaka povećat će se s 27011 na 29211. Povećava se i broj korisnika, umjesto dosadašnjih 64760, nakon pripajanja imat ćemo 89300 korisnika. Ujedno će broj mjernih mjesta s dosadašnjih 43 500 doseći broj od nešto više od 70 000. Nadalje, VODOVOD-OSIJEK d.o.o. je dana 12. prosinca 2024. preuzeo 126 radnika pripojenih društava.
Benefiti koje donosi integracija javnih isporučitelja vodnih usluga su brojni i odrazit će se na racionalizaciju poslovanja (povećanja efikasnosti i optimizacije troškova), adsorpcijske snage u privlačenju EU sredstava, standardizacije i jednakosti pristupa svim uslugama, boljeg održavanja i smanjenja gubitaka u vodoopskrbnom sustavu, modernizacije infrastrukture i ekološke održivosti samog sustava u vidu učinkovitije obrade otpadnih voda i boljeg planiranja i upravljanja vodnim resursima. Osiguranje priuštivosti cijene vodne usluge i nakon provedbe projekata razvoja infrastrukture te uspostava jedinstvene cijene vodnih usluga na uslužnom području jedni su od ciljeva vezanih uz reformu vodno-komunalnog sektora, a upravo se provedbom integracije postojećih javnih isporučitelja osiguravaju pretpostavke za priuštivost buduće cijene vodnih usluga.